Prokuratura Rejonowa w Kaliszu zakończyła śledztwo w sprawie złożenia fałszywych zeznań w trakcie rozprawy odbywającej się przed miejscowym Sądem Rejonowym.

Skierowanym do Sądu Rejonowego w Kaliszu aktem oskarżenia objęto dwóch mężczyzn w wieku 30 i 31 lat. Zarzucono wymienionym, że w dniu 14 stycznia 2011r. w Kaliszu, po uprzednim uprzedzeniu o odpowiedzialności karnej za mówienie nieprawdy, podczas przesłuchania na rozprawie przed miejscowym Sądem Rejonowym złożyli zeznania, w których podali nieprawdę co do miejsca przebywania oskarżonego w czasie popełnienia przez niego przestępstwa, usiłując w opisany sposób „ stworzyć mu alibi”.


Wskazany mężczyzna, nie przyznający się do winy, odpowiadał m.in. za kradzież, a oskarżeni składali zeznania jako świadkowie. Ich zeznania, jak ustalono, zmierzały do umożliwienia uniknięcia odpowiedzialności karnej.
Obaj oskarżeni obecnie przyznali się do złożenia fałszywych zeznań.
Zarzucane wymienionym czyny zakwalifikowano jako przestępstwa z art. 233 § 1 kodeksu karnego (złożenie fałszywych zeznań) zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności.