Prokuratura Rejonowa w Pleszewie skierowała do Sądu akt oskarżenia wobec 52-letniego mężczyzny podejrzanego o niestosowanie się do zasad izolacji domowej i spowodowanie przez powyższe zachowanie realnego zagrożenia epidemiologicznego.
Jak ustalono, mężczyzna od dnia 3 kwietnia 2020 r. – zgodnie z decyzją Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Pleszewie miał przebywać na obowiązkowej kwarantannie połączonej z bezwzględnym zakazem opuszczania miejsca kwarantanny- miejsca swojego zamieszkania.


Kolejna decyzja w przedmiotowym zakresie wydana została przez inspekcję sanitarną w dniu 22 kwietnia 2020 r. w związku z uzyskanym pozytywnym wynikiem badania w kierunku zakażenia wirusem Covid-19. Zgodnie z tą decyzją mężczyzna objęty został przymusową izolacją w miejscu zamieszkania .
Na podstawie poczynionych ustaleń Prokurator przedstawił mężczyźnie zarzut, że w okresie pomiędzy dniem 22 kwietnia a 27 kwietnia 2020 r. działając w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru sprowadził niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób, powodując zagrożenie epidemiologiczne w związku z szerzeniem się choroby zakaźnej Covid-19 w ten sposób, że pomimo potwierdzonego zakażenia tą chorobą nie stosował się do pozostania w izolacji domowej wielokrotnie wychodząc do sklepu spożywczego, gdzie osobiście dokonywał zakupu – w tym głównie alkoholu.
W toku postępowania względem mężczyzny stosowany był postanowieniem Sądu Rejonowego w Pleszewie środek izolacyjny w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do popełnienia zarzucanego u czynu, potwierdził świadomość zakażenia chorobą zakaźną i złożył wyjaśnienia korespondujące z pozostałym zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym.
Zarzucany podejrzanemu czyn zagrożony jest karą pozbawienia wolności do 8 lat.
Aktualnie trwa oczekiwanie na wyznaczenie terminu rozprawy w przedmiotowej sprawie.

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim

Maciej Meler