Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim skierowała akt oskarżenia przeciwko 5 członkom zorganizowanej grupy przestępczej w wieku 29-60 lat-mieszkańców województwa mazowieckiego, którzy przełamując zabezpieczenia sieci internetowej jednego z banków świadczących usługi bankowości elektronicznej, dokonali w lipcu 2019 r. szeregu nieuprawnionych wypłat środków pieniężnych z kont podmiotów gospodarczych z południowej Wielkopolski jak ustalono w łącznej wysokości ponad 718.000 zł.

Mężczyznom zarzucono również dokonanie w maju 2019 r analogicznego przestępstwa na szkodę osób fizycznych na terenie w województwa mazowieckiego, gdzie wysokość skradzionych z rachunków bankowych środków wyniosła 138.000 zł

W toku śledztwa prowadzonego z udziałem Wydziału do Spraw Zwalczania Cyberprzestępczości Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i Katowicach ustalono, iż członkowie grupy posługując się zduplikowanymi kartami SIM i za pośrednictwem sieci Internet, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej bez upoważnienia i przełamując zabezpieczenia, dokonali w tym samym czasie kilkunastu transakcji, dokonując wypłat na ustalony i kontrolowany przez nich rachunek bankowy. Następnie środkami tymi dokonali zapłaty za zamówione dzień wcześniej 14 sztabek złota, które jeszcze tego samego dnia w województwie śląskim odebrali.

Członkowie grupy byli doskonale zorganizowani, posiadali profesjonalny sprzęt komputerowy z mobilnym dostępem do Internetu, sfałszowane dokumenty tożsamości, korzystali z zduplikowanych kart SIM, celem utrudnienia wykrycia w trakcie przestępczej działalności korzystając z dostępu do sieci internetowej poruszali się pojazdami z podrobionymi tablicami rejestracyjnymi łącząc się do różnych masztów operatorów sieci komórkowych.

Za działania w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, (258 § 1 kk)i dopuszczenia się oszustw komputerowych (287§1 kk) wobec mienia znacznej wartości (294§1 kk) grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek prokuratora względem czterech oskarżonych do chwili obecnej stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, aktualnie trwa oczekiwanie na wyznaczenie rozprawy przed Sądem Okręgowym w Kaliszu.

 

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej
w Ostrowie Wielkopolskim

Maciej Meler