Prokurator Rejonowy w Ostrowie Wlkp. nadzoruje postępowanie przeciwko 22 letniemu mieszkańcowi podkaliskiej miejscowości, podejrzanemu o spowodowanie w dniu 22 stycznia 2019 r. wypadku komunikacyjnego na drodze krajowej nr 25, a następnie ucieczkę z miejsca zdarzenia.
W oparciu o zgromadzony w sprawie materiał dowodowy Prokurator zarzucił mężczyźnie, że w dniu 22 stycznia 2019 r. na 4 km DK 25 umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i nieumyślnie spowodował wypadek w ten sposób, że kierując samochodem osobowym marki VW Golf i poruszając się w kierunku Kalisza, wykonując manewr wyprzedzania kolumny pojazdów nie upewnił się czy ma odpowiednia widoczność i dostateczne miejsce do wykonania w/w manewru, czym zmusił jadącego z przeciwnego kierunku kierowcę samochodu marki Citroen C3 do wykonania manewru obronnego i zjechania na pobocze, skąd po utracie przyczepności zderzył się czołowo z pojazdem marki Peugeot 407 , a następnie zbiegł z miejsca zdarzenia.


W wyniku powyższego pokrzywdzeniu doznali poważnych obrażeń które skutkowały powstaniem obrażeń realnie zagrażających ich życiu.
Mężczyzna przesłuchany przez Prokuratora przyznał się do przedstawionych mu zarzutów,    Przestępstwo spowodowania wypadku komunikacyjnego z art. 177§1 i 2 k.k. zagrożone jest karą pozbawienia wolności w wymiarze od 6 miesięcy do 8 lat, jednakże z uwagi na ucieczkę z miejsca zdarzenia ( art. 178 k.k. )Prokurator przyjął wobec podejrzanego surowszą kwalifikację i obecnie grozi mu kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.
Z uwagi na zagrożenie surową karą i obawę matactwa Prokurator wystąpił do Sądu o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci  tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, który to wniosek został przez Sąd w całości uwzględniony.


Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim

Maciej Meler