Prokurator Rejonowy w Ostrzeszowie skierował akt oskarżenia przeciwko 26 latkowi podejrzanemu o spowodowanie wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym w lipcu 2020r.
W oparciu o poczynione ustalenia, Prokurator zarzucił mężczyźnie, że w dniu 15 lipca 2020 r. umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w ten sposób, że kierując samochodem marki audi a4 znajdując się w stanie nietrzeźwości, nie posiadając uprawnień do kierowania pojazdami, nie zachował należytych środków ostrożności i nie obserwował należycie przedpola jazdy, a jadąc z nadmierną prędkością nie zapanował nad kierowanym pojazdem, przejechał oś jezdni zjechał na lewy pas drogi pobocze oraz skarpę rowu i doprowadził do dachowania pojazdu, wskutek czego pasażerka pojazdu doznała obrażeń ciała, które skutkowały jej zgonem na miejscu.


Przeprowadzone w toku postępowania na polecenie Prokuratora dowody biegłych z zakresu badań retrospektywych wykazały, iż w chwili zdarzenia kierujący pojazdem posiadał stężenie alkoholu we krwi w przedziale 0,7 do 1,1 promila. W wydanej przez biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków i ruchu drogowego opinii wykazano, że bezpośrednio przed wypadkiem kierujący poruszał się z prędkością w przedziale od 120 do 160 km/h .
Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna przyznał się do stawianych mu zarzutów, potwierdził, że spożywał w dniu zdarzenia alkohol w postaci piwa, a następnie pomimo posiadania świadomości co znajdowania się w stanie nietrzeźwości postanowił pojechać po znajomych i zabrać ich nad zalew do Kobylej Góry.
Za zarzucane mężczyźnie czyny w postaci spowodowanie wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności.
Na wniosek Prokuratora względem mężczyzny stosowany był środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Trwa oczekiwanie na wyznaczenie terminu rozprawy w przedmiotowej sprawie

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim

Maciej Meler