Prokurator Rejonowy w Kaliszu skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko 45 letniemu mieszkańcowi powiatu kaliskiego podejrzanemu o spowodowanie wypadku drogowego w wyniku, którego śmierć poniosły trzy osoby, a czwarta odniosła poważne obrażenia ciała.
W toku przeprowadzonego postępowania Prokurator w oparciu o zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, ustalił, że w dniu 13 sierpnia 2016 r. podejrzany kierując pojazdem ciężarowym marki MAN prowadząc pojazd z prędkością niebezpieczną, zbliżając się do skrzyżowania w miejscowości Sierzchów przekraczająca dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym, nienależycie prowadził obserwacje ruchu pojazdów, w wyniku czego nie ustąpił pierwszeństwa wjeżdżającemu na skrzyżowanie z jego prawej strony kierującemu pojazdem osobowym marki Toyota, w skutek czego doprowadził do zderzenie z w/w pojazdem.


W wyniku zdarzenia śmierć poniósł kierujący samochodem osobowym i dwie przewożone  pasażerki, trzeci pasażer odniósł obrażenia realnie zagrażające życiu.       
W toku postępowania Prokurator, zgromadził obszerny materiał dowodowy,  w tym uzyskał opinie biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków, który w wydanej opinii wskazał kategorycznie, że jego wyłączną przyczyną było zawinione zachowanie kierującego pojazdem ciężarowym.
W przeprowadzonym przez Prokuratora śledztwie uzyskano, również opinie biegłych z zakresu stanu technicznego pojazdów, potwierdzającą pełną sprawność obu pojazdów przed zdarzeniem, a także biegłego z zakresu prawidłowości oznakowania dróg, który w wydanej opinii wskazał na właściwe i zgodne z obowiązującymi przepisami oznakowanie skrzyżowania, na którym doszło do wypadku.    
Przesłuchany w charakterze podejrzanego kierujący pojazdem ciężarowym  nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień.
Zarzucone w akcie oskarżenia przestępstwo  (art. 177§2 kodeksu karnego) zagrożone jest karą od 6 miesięcy do lat 8 pozbawienia wolności.
   

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim
                            
Maciej Meler