Na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany, na okres 2 miesięcy, przez Sąd Rejonowy w Kaliszu, obywatel Ukrainy. Podejrzanemu zarzucono spowodowanie w dniu 29 września 2016 r. wypadku drogowego w Opatówku, w którym śmierć poniosła 62-letnia mieszkanka miejscowości.
Ustalono, że kierujący prowadził samochód znajdując się w stanie nietrzeźwości (0,89 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu), przekroczył znacznie dopuszczalną administracyjnie prędkość.

W efekcie pojazd zjechał na prawe pobocze, gdzie doszło do potrącenia prawidłowo poruszającej się pokrzywdzonej. U ofiary powstały liczne obrażenia ciała; w konsekwencji masywnego krwotoku zewnętrznego, kobieta zmarła. Ucieczkę z miejsca zdarzenia podejrzanemu uniemożliwiły osoby postronne.
W dalszym postępowaniu prokurator planuje kolejne czynności dowodowe, w tym uzyskanie ekspertyzy w dziedzinie rekonstrukcji wypadków komunikacyjnych, co pozwoli na precyzyjne odtworzenie przyczyn, przebiegu i skutków przestępstwa.
Opisany czyn, ujęty w przepisie art. 177 § 2 kk w zw. z art. 178 § 1 kk, zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 9 miesięcy do lat 12.
Sąd decydując o zastosowaniu izolacyjnego środka zapobiegawczego (tymczasowego aresztowania) wziął pod uwagę przesłankę grożącej surowej kary a także fakt, iż podejrzany nie ma na terenie kraju stałego miejsca pobytu.
Trwają również czynności zmierzające do ustalenia uprzedniej karalności 37-latka.
Podczas przesłuchania podejrzany przyznał się do popełnienia zarzuconego czynu, złożył wyjaśnienia częściowo spójne z dotychczasowymi ustaleniami.


Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim

Marcin Kubiak