30 czerwca 2016r. Prokuratura Rejonowa w Ostrzeszowie  skierowała do Sądu Rejonowego akt oskarżenia p-ko 79-letniemu Bogdanowi K. sprawcy ciężkiego wypadku drogowego.
Zdarzenie miało miejsce w dniu 5 lutego b.r. w Mikstacie na ul. Kościelnej. Oskarżony nie zachował należytej ostrożności na łuku drogi jednokierunkowej i zjechał na chodnik znajdujący się po prawej stronie  przyciskając samochodem idącą chodnikiem pieszą do innego zaparkowanego pojazdu.


W wyniku tego piesza doznała ciężkich obrażeń prawej nogi ,a w konsekwencji zaszła konieczność jej amputacji.
Kierujący samochodem był trzeźwy .W toku postępowania zatrzymano mu prawo jazdy.
W trakcie śledztwa zasięgnięto opinii biegłego z dziedziny rekonstrukcji wypadków drogowych i techniki samochodowej ,który potwierdził ustalenia śledczych w zakresie sprawstwa wypadku.
Powołano także biegłych do oceny stanu poczytalności oskarżonego ,którzy stwierdzili ,że w chwili czynu miał on znacznie ograniczoną zdolność rozpoznania jego znaczenia.
Ostatecznie przedstawiono mu zarzut z art.177§2 k.k. w zw. z art.31§2 k.k. Grozi mu odpowiedzialność karna do 8 lat pozbawienia wolności.
Jednocześnie Prokuratura Rejonowa w Ostrzeszowie podjęła działania pozakarne w celu pozbawienia kierowcy uprawnień do prowadzenia pojazdów.

 

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim

A. Kobiela-Kurczaba