Prokuratura Rejonowa w Ostrzeszowie zakończyła śledztwo w sprawie śmiertelnego wypadku drogowego, do którego doszło w dniu 12 lipca 2010r.
Skierowanym w dniu 15 kwietnia 2016r. do Sądu Rejonowego w Ostrzeszowie aktem oskarżenia objęto 28 – letniego mieszkańca Płocka.

 

Zarzucono wymienionemu, że w dniu 12 lipca 2010r. w Ostrzeszowie umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ten sposób, że kierując samochodem osobowym Opel Astra nie zachował należytych środków ostrożności podczas zbliżania się do skrzyżowania z drogą główną i nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu samochodowi ciężarowemu m – ki Scania z naczepą, doprowadzając do zderzenia obu pojazdów, w wyniku czego pasażerka kierowanego przez niego samochodu doznała „obrażeń wielonarządowych” i w ich następstwie zmarła.
Do opisanego w zarzucie wypadku doszło w nocy, około godziny 100. Z dokonanych ustaleń wynika, że oskarżony wyjeżdżając na drogę główną (krajową Nr 11) nie zastosował się do znaku „stop” i na skrzyżowaniu wjechał pod nadjeżdżający samochód ciężarowy z naczepą. Kierujący samochodem i jego pasażerka doznali uszkodzeń ciała, przy czym kobieta w ich wyniku powyższego, po przewiezieniu do szpitala - po kilku godzinach, zmarła.
Śledztwo było od 2010r. zawieszone z uwagi na stan zdrowia podejrzanego, nie pozwalający mu na udział w czynnościach procesowych. Obecnie, w 2016r., zostało ono podjęte, z uwagi na ustąpienie powyższej przeszkody.
Z uzyskanej opinii biegłego z dziedziny ruchu drogowego wynika, że do wypadku doszło w następstwie naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez oskarżonego.
Czyn zarzucany oskarżonemu zakwalifikowano jako przestępstwo z art. 177 § 2 kodeksu karnego (spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego) zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.
    
ZASTĘPCA
PROKURATORA OKRĘGOWEGO

Janusz  Walczak