Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wlkp. zakończyła śledztwo w sprawie śmiertelnego wypadku, do którego doszło w dniu 2 stycznia 2016r.
Skierowanym do Sądu Rejonowego w Ostrowie Wlkp. aktem oskarżenia objęty został 21 – letni mężczyzna.

 

Wymienionemu zarzucono, że w dniu 2 stycznia 2016r. w Nabyszycach, pow. ostrowski, umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym i nieumyślnie spowodował wypadek drogowy. W opisie czynu zaznaczono, że kierując w stanie nietrzeźwości samochodem osobowym m – ki Audi A4, przekroczył dopuszczalną w terenie zabudowanym prędkość ( o 20-25 km/h) i nie zachował należytych środków ostrożności, w szczególności nie obserwował należycie przedpola jazdy i nie ograniczył prędkości na łuku drogi, w wyniku czego zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w idącego przy poboczu 50 – letniego pieszego, który w następstwie doznanych uszkodzeń ciała poniósł śmierć.
Z zebranych materiałów wynika, że oskarżony, który nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami, po zabraniu samochodu należącego do jego matki pojechał ze swoimi znajomymi do pobliskiej miejscowości, gdzie wspólnie z nimi spożywał alkohol. Następnie razem z powyższymi znajomymi pojechał samochodem, którym kierował, w kierunku Ostrowa Wlkp. W czasie jazdy doszło do zdarzenia opisanego w zarzucie. Po potrąceniu pieszego oskarżony, jak ustalono, nie zatrzymał samochodu i pojechał do oddalonego o kilkaset metrów miejsca swego zamieszkania.
Został on wkrótce zatrzymany przez policję. Przeprowadzone badanie wykazało, iż znajdował się on w stanie nietrzeźwości (2,5‰  alkoholu we krwi).
W trakcie śledztwa uzyskano opinię biegłego z zakresu ruchu drogowego, który wskazał na naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez oskarżonego.
Wobec wymienionego, po zatrzymaniu w dniu 2 stycznia 2016r., zastosowane zostało w dniu 5 stycznia 2016r. tymczasowe aresztowanie.
Czyn zarzucony oskarżonemu zakwalifikowano jako przestępstwo z art. 177 § 2 kodeksu karnego (spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego), popełnione w stanie nietrzeźwości (art. 178 § 1 kodeksu karnego), zagrożone z uwagi na powyższe karą od 9 miesięcy do 12 lat pozbawienia wolności.


    
ZASTĘPCY
PROKURATORA OKRĘGOWEGO

Janusz  Walczak