Prokuratura Rejonowa w Kaliszu zakończyła śledztwo w sprawie śmiertelnego wypadku drogowego, do którego doszło w dniu 8 listopada 2015r.
Skierowanym do Sądu Rejonowego w  Kaliszu wnioskiem o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy objęto 26-letniego mężczyznę.

 

Zarzucono wymienionemu, że w dniu 8 listopada 2015r. w Kaliszu, kierując samochodem osobowym marki Fiat Stilo, nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w ten sposób, że nie zachował szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do odpowiednio oznaczonego przejścia dla pieszych i nie zmniejszając przed nim prędkości nie ustąpił pierwszeństwa przechodzącemu przez przejście mężczyźnie, w wyniku czego potrącił go, powodując u niego szereg uszkodzeń ciała, które doprowadziły do jego śmierci.
W trakcie śledztwa powołano biegłego z zakresu ruchu drogowego. W wydanej opinii podał on, iż kierujący samochodem poruszał się z dopuszczalną prędkością, tj. 50km/godz., a do wypadku doszło w następstwie nie ustąpienia przez niego pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu przez jezdnię, co wiązało się z niezachowaniem właściwej ostrożności w czasie zbliżania się do przejścia. Biegły dodatkowo zaznaczył, że oskarżony miał możliwość uniknięcia potrącenia pieszego.
Czyn zarzucany oskarżonemu zakwalifikowano jako przestępstwo z art. 177 § 2 kodeksu karnego (spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego) zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

          
ZASTĘPCA
PROKURATORA OKRĘGOWEGO

Janusz  Walczak