Prokuratura Rejonowa w Krotoszynie zakończyła dochodzenie w sprawie śmiertelnego wypadku drogowego, do którego doszło w dniu 10 sierpnia 2015r. w Lipowcu, gm. Koźmin Wlkp.
Skierowanym do Sądu Rejonowego w Krotoszynie wnioskiem o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy objęty został 24 – letni mężczyzna.

Wymienionemu zarzucono, że w dniu 10 sierpnia 2015r. w Lipowcu, pow. krotoszyński na drodze krajowej, naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i spowodował śmiertelny wypadek drogowy. W zarzucie wskazano, że kierując samochodem osobowym m – ki Fiat Seicento nie zachował on należytych środków ostrożności, nienależycie obserwował przedpole jazdy i nie wykonał „manewrów obronnych” w celu uniknięcia potrącenia znajdującej na „jego torze jazdy” pieszej, która prowadząc rower przechodziła przez jezdnię, w wyniku czego uderzył w nią, powodując u niej uszkodzenia ciała skutkujące jej śmiercią.
Do opisanego w zarzucie zdarzenia doszło po zmierzchu, w czasie przechodzenia pokrzywdzonej prowadzącej rower przez jezdnię. W trakcie śledztwa powołany został biegły z zakresu ruchu drogowego. W wydanej opinii stwierdził on, iż kierujący samochodem naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, co doprowadziło do zaistnienia wypadku.
Czyn zarzucany oskarżonemu zakwalifikowano jako przestępstwo z art. 177 § 2 kodeksu karnego (spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego) zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.


ZASTĘPCA
PROKURATORA OKRĘGOWEGO

Janusz  Walczak