Prokuratura Rejonowa w Pleszewie prowadzi śledztwo w sprawie wypadku drogowego, w wyniku którego śmierć poniósł 47 - letni motorowerzysta.
Zarzut spowodowania wskazanego wypadku przedstawiono 34 – letniemu mężczyźnie. Zarzucono wymienionemu, że w nocy 12 września 2015r. w Kowalewie, pow. pleszewski, umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ten sposób, że będąc w stanie nietrzeźwości kierował samochodem osobowym m – ki Volkswagen Passat i w następstwie braku należytej obserwacji przedpola jazdy  najechał na jadący przed nim prawidłowo oświetlony motorower, w wyniku czego kierujący nim mężczyzna doznał uszkodzeń ciała, w szczególności głowy, które doprowadziły do jego śmierci, po czyn odjechał z miejsca zdarzenia.


Do zatrzymania podejrzanego, po jego zgłoszeniu się w komendzie Policji, doszło w dniu 13 września 2015r. Prokuratura Rejonowa w Pleszewie po przedstawieniu wymienionemu zarzutów skierowała do miejscowego Sądu Rejonowego wniosek o zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania. Sąd powyższy wniosek uwzględnił i zastosował tymczasowe aresztowanie.
Z dokonanych ustaleń wynika, że podejrzany przed wypadkiem spożywał wspólnie ze znajomymi alkohol w pobliskim lokalu gastronomicznym. Do  ustalenia, iż jest on sprawcą wypadku doszło w wyniku działań policji. W czasie, gdy zgłosił się w komendzie były już prowadzone przez policję działania poszukiwawcze.
Śledztwo jest kontynuowane.
Czyn zarzucany podejrzanemu zakwalifikowano jako przestępstwo z art. 177 § 2 kodeksu karnego (spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego), popełnione w stanie nietrzeźwości i połączone z ucieczką z miejsca wypadku ( art. 178 § 1 kodeksu karnego), które zagrożone jest karą od 9 miesięcy do 12 lat pozbawienia wolności.

ZASTĘPCA
PROKURATORA OKRĘGOWEGO

Janusz  Walczak