Prokuratura Rejonowa w Jarocinie skierowała do miejscowego Sądu Rejonowego akt oskarżenia przeciwko 45 – letniemu mężczyźnie, podejrzanemu o spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego.
Wymienionemu zarzucono, że w dniu 10 stycznia 2015r. w Jarocinie, nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w ten sposób, że kierując samochodem osobowym m – ki Opel Astra nie zachował należytej ostrożności podczas zbliżania się do oznakowanego i oświetlonego przejścia dla pieszych, nie obserwował w sposób należyty i dostosowany do panujących trudnych warunków atmosferycznych przedpola jazdy oraz nie udzielił pierwszeństwa przechodzącej prawidłowo przez powyższe przejście kobiecie, w wyniku czego potrącił ją, doprowadzając do powstania u niego szeregu, poważnych uszkodzeń ciała, w następstwie których doszło do jej śmierci.

Do opisanego zdarzenia doszło w godzinach wieczornych, po zmierzchu, w czasie padającego deszczu. Przejście na którym znajdowała się  76 – letnia kobieta, do której potrącenia doszło, było oświetlone. Po zdarzeniu pokrzywdzona została przewieziona do szpitala, jednak w dniu następnym, pomimo udzielenia jej pomocy, w wyniku rozległych uszkodzeń ciała, doszło do jej śmierci.
Prokuratura Rejonowa w Jarocinie postanowieniem z dnia 30 stycznia 2015r. zatrzymała prawo jazdy kierującego samochodem mężczyzny, któremu uprzednio przedstawiono, wskazany wcześniej, zarzut spowodowania śmiertelnego wypadku drogowego. Po rozpoznaniu zażalenia złożonego przez podejrzanego Sąd Rejonowy w Jarocinie w dniu 10 marca 2015r. uchylił jednak powyższe postanowienie i zwrócił prawo jazdy podejrzanemu.
Czyn zarzucany oskarżonemu zakwalifikowano jako przestępstwo z art. 177 § 2 kodeksu karnego zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.


ZASTĘPCA
PROKURATORA OKRĘGOWEGO

Janusz  Walczak