Prokuratura Rejonowa w Krotoszynie zakończyła śledztwo w sprawie śmiertelnego wypadku drogowego zaistniałego w dniu 4 listopada 2014r. w Starym Kobylinie.
Skierowanym do Sądu Rejonowego w Krotoszynie aktem oskarżenia objęto 28 - letniego mieszkańca powiatu kaliskiego. Zarzucono wymienionemu, że w dniu 4 listopada 2014r. w Starym Kobylinie, pow. krotoszyński, kierując samochodem osobowym m – ki BMW z lawetą nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W dalszej części zarzutu zaznaczono, że na prostym odcinku przekroczył on oś jezdni, w następstwie czego narożnikiem lawety uderzył w prawidłowo jadący z przeciwnego kierunku samochód osobowy m – ki Opel Astra, co doprowadziło do jego obrócenia i przemieszczenia się pod nadjeżdżający samochód ciężarowy m – ki Man. Kierujący samochodem m – ki Opel Astra 22 – letni mężczyzna w następstwie doznanych uszkodzeń ciała poniósł śmierć.
W trakcie śledztwa uzyskano opinię biegłego z zakresu wypadków drogowych. Stwierdził on, że „stan zagrożenia i sytuację wypadkową” wytworzył wyłącznie oskarżony, który nie zachował należytej ostrożności i „przekroczył oś jezdni w miejscu gdzie była ona wyznaczona podwójną linią ciągłą”.
Wobec podejrzanego Prokuratura Rejonowa w Krotoszynie zastosowała środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego oraz dozoru policji.
Czyn zarzucany oskarżonemu zakwalifikowano jako przestępstwo z art. 177 § 2 kodeksu karnego (spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego) zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.


ZASTĘPCA
PROKURATORA OKRĘGOWEGO


Janusz  Walczak