Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wielkopolskim skierowała do miejscowego Sądu Rejonowego akt oskarżenia przeciwko 46-letniemu mieszkańcowi powiatu ostrowskiego, podejrzanemu o spowodowanie w stanie nietrzeźwości wypadku drogowego.

Wymienionemu zarzucono, że w dniu 6 lipca 2008 roku w miejscowości Huta-Chałupki , gmina Sośnie, umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i nieumyślnie spowodował wypadek drogowy. W opisie czynu wskazano, że kierując w stanie nietrzeźwości samochodem osobowym marki BMW nie dostosował prędkości do warunków drogowych, w wyniku czego zjechał na lewą stronę jezdni, a następnie tracąc panowanie nad pojazdem na pobocze, po czym uderzył w metalową barierę mostku, w wyniku czego przewożeni przez niego dwaj pasażerowie doznali uszkodzeń ciała, w tym jeden z nich – brat oskarżonego -  ciężkich zagrażających życiu.

Z dokonanych ustaleń wynika, że oskarżony i jego brat wspólnie udali się, kierowanym przez oskarżonego samochodem, do położonego pod Ostrowem Wielkopolskim  zajazdu, gdzie wspólnie spożywali piwo. Następnie, po zakupie znacznej ilości butelek piwa, zabranych do samochodu, pojechali oni do Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie umówili się w międzyczasie ze swoją znajomą. Po zabraniu jej do samochodu pojechali do miejscowości Huta, gdzie w sklepie kupili dalsze butelki piwa. W pobliżu powyższej miejscowości przebywając w samochodzie stającym na poboczu  wymienieni wspólnie spożywali piwo. Później, jak ustalono, samochodem kierowanym  nadal przez oskarżonego pojechali w kierunku swojego miejsca zamieszkania . W czasie jazdy doszło do zdarzenia opisanego w zarzutach. Przeprowadzone  badanie wykazało, że w krwi oskarżonego znajdowało się 1,3 % alkoholu. Podobne stężenie alkoholu stwierdzono u przewożonych samochodem pasażerów, kobiety i mężczyzny.

Wobec podejrzanego zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i poręczenia majątkowego.

Zarzucany podejrzanemu czyn zakwalifikowano jako przestępstwo z art. 177 § 2 kodeksu karnego (spowodowanie wypadku drogowego  związanego z ciężkimi uszkodzeniami ciała), popełnione w stanie nietrzeźwości  (art.178 § 1 kodeks karnego), zagrożone karą od 9 miesięcy do 12 lat pozbawienia wolności.