Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wlkp. zakończyła śledztwo w sprawie potrącenia mężczyzny na przejściu dla pieszych na jednej z ulic w centrum miasta.

Skierowanym w dniu 29 kwietnia 2008r. aktem oskarżenia objęto 25 - letniego mieszkańca powiatu ostrowskiego. Wymienionemu zarzucono, że w dniu 18 stycznia 2008r. w Ostrowie Wlkp. nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ten sposób, że kierując samochodem osobowym marki Peugeot 106, zbliżając się do oznakowanego przejścia dla pieszych nie zachował należytych środków ostrożności, w szczególności nie dostosowując prędkości pojazdu do panujących warunków drogowych i doprowadził do potrącenia znajdującego się na przejściu dla pieszych mężczyzny, który doznał ciężkiego urazu głowy, połączonego z powstaniem krwiaka śródmózgowego.

Z dokonanych ustaleń wynika, iż pieszy po uderzeniu go przodem pojazdu, upadł na jego maskę i głową uderzył w przednią szybę. Samochód zatrzymał się za przejściem i wówczas pokrzywdzony  spadł na jezdnię. Został on następnie zabrany przez wezwane pogotowie ratunkowe do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy medycznej.

W ocenie biegłego z zakresu medycyny sądowej uszkodzenia doznane przez pokrzywdzonego stanowiły „chorobę realnie zagrażającą życiu”.

Czyn zarzucony oskarżonemu zakwalifikowano jako przestępstwo z art. 177 § 2 kodeksu karnego (spowodowanie wypadku drogowego – śmiertelnego lub związanego ze spowodowaniem ciężkiego uszkodzenia ciała) zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności