Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim zakończyła na początku lipca ponad 6-letnie śledztwo, które dotyczyło zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie Ostrowa  Wielkopolskiego, Kalisza, Jarocina, Wrocławia oraz innych miejscowości. Grupa działała przez blisko 2 lata, od lipca 2008 roku do lipca 2010 roku i trudniła się wyłudzeniami kredytów zarówno gotówkowych, jak i na zakup określonych produktów.


Proceder wyglądał w ten sposób, że fałszowano dokumenty potwierdzające zatrudnienie czy wysokość zarobków określonych osób, a następnie osoby te przedkładały je w bankach czy innych punktach kredytowych i odbierały gotówkę lub towar i przekazywały członkom grupy za określoną prowizję. Osoby te występowały w charakterze tzw. „słupów”.
Akt oskarżenia objął 21 osób, którym przedstawiono ogółem 359 zarzutów. Z tego szef grupy, 57 – letni mieszkaniec Kalisza Krzysztof W., ma ich ponad 150.
Oprócz zarzutów dotyczących działania i kierowania zorganizowana grupą przestępczą w śledztwie pojawiają się także zarzuty z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, fałszowania dokumentów i inne.
Obecnie do sądu trafiła ostania część sprawy, gdyż w okresach wcześniejszych sukcesywnie kończono określone wątki i podejmowano decyzje merytoryczne.
W całym śledztwie zarzuty przedstawiono 421 osobom. Obecnie żadna z nich   nie przebywa już w areszcie śledczym, ale środek przez znaczny czas był stosowany.
Akt oskarżenia liczy ponad 200 stron.


Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim

Agata Kobiela-Kurczaba