Prokuratura Rejonowa w Kaliszu skierowała do miejscowego Sądu Rejonowego wniosek o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy dwóch osób, podejrzanych o kradzież rozbójniczą.
Niespełna 18 – letniemu mężczyźnie i 23 – letniej kobiecie zarzucono, że w dniu 13 sierpnia 2015r. w Kaliszu, działając wspólnie, w celu utrzymania się w posiadaniu skradzionych ze sklepu 6 puszek piwa o wartości 12 zł, grozili właścicielce sklepu pozbawieniem życia, wobec czego odstąpiła ona od podjętej próby odzyskania zabranego przez nich piwa.

Z dokonanych ustaleń wynika, że oskarżeni będąc w stanie nietrzeźwości weszli do należącego do pokrzywdzonej sklepu, po czym wzięli 6 puszek piwa i nie płacąc za nie wyszli ze sklepu. Wówczas pokrzywdzona wybiegła ze sklepu i zażądała zwrotu towaru. Oskarżeni wtedy zatrzymali się i zaczęli grozić wymienionej pozbawieniem życia. Obawiając się spełnienia powyższych gróźb, odstąpiła ona od dalszych prób odzyskania skradzionych piw.
O powyższym zdarzeniu pokrzywdzona zawiadomiła policję. W wyniku podjętych przez policję działań oskarżeni zostali w krótkim czasie zatrzymani. Przeprowadzone wtedy badanie doprowadziło do ustalenia, że znajdują się oni w stanie nietrzeźwości.
W czasie kierowania omawianego wniosku oskarżony przebywał w młodzieżowym ośrodku wychowawczym.
Czyn zarzucany oskarżonemu zakwalifikowano jako przestępstwo z art. 281 kodeksu karnego (kradzież rozbójnicza), zagrożone z uwagi na przyjęcie przypadku mniejszej wagi (art. 283 kodeksu karnego) karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

ZASTĘPCA
PROKURATORA OKRĘGOWEGO

Janusz  Walczak