Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wielkopolskim skierowała do miejscowego Sądu Rejonowego akt oskarżenia przeciwko 33 – letniemu mężczyźnie, podejrzanemu o rozbój przez szereg kradzieży.

Wymienionemu zarzucono, że w nocy z 13 na 14 lipca 2008r. w Ostrowie Wielkopolskim na terenie miejscowego ośrodka rekreacyjnego wykorzystując sen pokrzywdzonych zabrał z dwóch namiotów pięć plecaków, z ich zawartością w postaci m. in. bielizny, ubrań, kosmetyków o łącznej wartości ponad 1 300 zł.  W kolejnym zarzucie opisano zmuszenie przez oskarżonego przypadkowo spotkanego mężczyzny do przeniesienia powyższych, pochodzących z kradzieży, plecaków z pola namiotowego do pobliskiego lasu. Zarzucono ponadto oskarżonemu dokonanie w nocy z 23 na 24 lipca 2008r. na terenie powyższego ośrodka włamania do lokalu gastronomicznego i zabór z jego wnętrza alkoholu oraz komputera w wartości blisko 1 200 zł. W dalszych zarzutach opisano dokonanie przez oskarżonego w dniu 12 sierpnia 2008r. w Ostrowie Wlkp. w parku miejskim kradzieży roweru damskiego o wartości 300 zł, w dniu 25 sierpnia 2008r. w jednym z lokali gastronomicznych w Ostrowie Wlkp.  kradzieży leżącego na stoliku telefonu komórkowego o wartości 1 300 zł oraz w dniu 29 sierpnia 2008r. rozboju w wyniku którego po uprzednim grożeniu pobiciem oraz pozbawieniem życia zabrał pokrzywdzonemu portfel z pieniędzmi w kwocie 120 zł.

Wobec podejrzanego zastosowano najpierw – w dniu 29 sierpnia 2008r. dozór policji, a następnie w dniu 5 września 2008r. tymczasowe aresztowanie.

W trakcie śledztwa został on poddany badaniom przez biegłych – psychiatrów. W wydanej opinii stwierdzili oni, że w czasie popełnienia zarzucanych mu czynów miał on w pełni zachowaną poczytalność.

Oskarżony był wcześniej karany za przestępstwo przeciwko mieniu. Obecnie zarzucanych mu czynów dopuścił się „w warunkach recydywy specjalnej wielokrotnej”.      

Zarzucane wymienionemu czyny zakwalifikowano m.in. jako przestępstwa z art.280 §1 kodeksu karnego (rozbój) zagrożone karą od 2 do 12 lat pozbawienia wolności, art.279 §1 kodeksu karnego (kradzież z włamaniem) zagrożone karą od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności oraz art.278 §1 kodeksu karnego (kradzież) zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.