Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wielkopolski wszczęła śledztwo w sprawie wymuszenia rozbójniczego oraz jego usiłowania, do których doszło w dniu 16 maja 2016 r.  oraz  23 maja 2016 r. W przestępstwie brało udział pięć osób – jedna kobieta i czterech mężczyzn. Mężczyźni  to mieszkańcy Poznania  i okolic Trzcianki oraz Koszalina w wieku od 24 do 32 lat.


Zostały im  postawione zarzuty  zmuszenia  60 letniego mieszkańca Raszkowa, przy użyciu przemocy i gróźb, do rozporządzenia mieniem w kwocie 35.000 zł  oraz usiłowania do rozporządzenia mieniem w kwocie 350 tys. zł. Mężczyźni działali wspólnie i w porozumieniu.
Kobieta – 33 letnia mieszkanka gminy Dobrzyca - jest podejrzana o udzielenie im pomocy w dokonaniu  przestępstw. Wszyscy podejrzani zostali zatrzymani na terenie Ostrowa Wielkopolskiego w dniu 23 maja 2016 r.
Prokurator Rejonowy w Ostrowie Wielkopolskim wystąpił z wnioskami o tymczasowe aresztowanie wszystkich podejrzanych na okres 3 miesięcy.
Na posiedzeniach w dniach 25 i 26 maja 2016 r. Sąd Rejonowy przychylił się do wniosku Prokuratury w odniesieniu do 3 podejrzanych mężczyzn i zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące.
Kobieta została także  tymczasowo aresztowa ,ale na okres 1 miesiąca. Wobec jednego z podejrzanych, z uwagi na ciężką sytuację rodzinną, Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci Dozoru Policji.
Za czyny z art.282 k.k. grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim

A.Kobiela-Kurczaba