Prokuratura Rejonowa w Ostrzeszowie zakończyła śledztwo w sprawie „napadu” na sklep jubilerski oraz kradzieży z włamaniem do baru i sklepu, do których doszło na terenie powiatu ostrzeszowskiego i kępińskiego.
Skierowanym do Sądu Rejonowego w Ostrzeszowie aktem oskarżenia objęto 31 – letniego mężczyznę, a także trzy inne osoby.

 

Wskazanemu mężczyźnie zarzucono, że w dniu 9 lutego 2015r. w Ostrzeszowie, w sklepie jubilerskim, dokonał rozboju w ten sposób, że po zamaskowaniu twarzy poprzez założenie kaptura i chusty wszedł do sklepu i posługując się trzymanym w ręce „przedmiotem przypominającym pistolet”, a także grożąc pokrzywdzonej pozbawieniem życia zażądał od niej wydania wyrobów jubilerskich, po czym zabrał w celu przywłaszczenia wyroby ze złota w postaci łańcuszków, pierścionków, kolczyków i wisiorków o łącznej wadze blisko 500 gram i wartości ponad 50 000 zł. W kolejnych zarzutach opisano dokonanie przez oskarżonego kradzieży z włamaniem, w nocy z 20 na 21 sierpnia 2014r. do baru w Mikorzynie, pow. kępiński, z którego zabrał papierosy, alkohol oraz artykuły spożywcze o wartości 2000 zł, a także w nocy z 2 na 3 listopada 2014r. do sklepu w Doruchowie, z którego dokonał kradzieży papierosów, czekolad i alkoholu o wartości ponad 8 000 zł.
27 – letniej kobiecie, znajomej wymienionego, również objętej aktem oskarżenia, zarzucono udzielenie jemu pomocy w kradzieży z włamaniem do baru w Mikorzynie poprzez zawiezienie go na miejsce kradzieży, a następnie zabranie z niego, z pochodzącym z kradzieży towarem. Dodatkowo zarzucono jej paserstwo, związane z udzieleniem pomocy oskarżonemu w zbyciu biżuterii i towarów uzyskanych przez niego w wyniku opisanych czynów.
W akcie oskarżenia zawarto ponadto zarzuty paserstwa dotyczące dwóch dalszych osób. Jednej z nich, 37 – letniemu mieszkańcowi powiatu wieruszowskiego, zarzucono nabycie opisanego w zarzutach alkoholu i papierosów o wartości 1800 zł oraz wyrobów złotniczych o wartości blisko 3 000 zł. Drugiemu oskarżonemu, 28 – letniemu, zarzucono nabycie, pochodzących z opisanych kradzieży, papierosów o wartości blisko 600 zł.
Wobec 31 – letniego oskarżonego i 27 – letniej oskarżonej stosowane jest w związku z innym postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Wieluniu tymczasowe aresztowanie. W oparciu o wyjaśnienia złożone właśnie w ramach powyższego śledztwa przez oskarżonego dokonano ustaleń, które pozwoliły na podjęcie wcześniej umorzonych – z uwagi na niewykrycie sprawcy - postępowań dotyczących zdarzeń obecnie objętych zarzutami.
Wskazany mężczyzna był wcześniej wielokrotnie karany i obecnie zarzucono mu działanie w warunkach „recydywy specjalnej podstawowej”
Opisany w zarzutach aktu oskarżenia rozbój, jako przestępstwo z art. 280 § 1 kodeksu karnego, zagrożony jest karą od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. Zarzucane 31 – letniemu oskarżonemu kradzieże z włamaniem ( art. 279 § 1 kodeksu karnego) zagrożone są karą od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności, a zarzucane pozostałym oskarżonym paserstwo (art. 291 § 1 kodeksu karnego) zagrożone jest karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
    


ZASTĘPCY
PROKURATORA OKRĘGOWEGO

Janusz  Walczak