Prokuratura Rejonowa w Kaliszu skierowała do miejscowego Sądu Rejonowego akt oskarżenia przeciwko 36 – letniego mężczyzny, podejrzanemu o dokonanie rozboju.
Wymienionemu zarzucono, że w dniu 22 października 2014r. w Kaliszu, działając wspólnie z innymi osobami, używając wobec pokrzywdzonego przemocy w postaci uderzania oraz kopania go po całym ciele, a także grożąc pozbawieniem życia, zabrał w celu przywłaszczenia telefon komórkowy, pieniądze w kwocie blisko 50 zł oraz kluczyk do samochodu.

Z dokonanych ustaleń wynika, że pokrzywdzony przechodząc jedną z ulic w centrum miasta spotkał kilku nieznanych mu mężczyzn, którzy zwrócili się do niego o poczęstowanie papierosem. Nawiązali oni wówczas rozmowę. W jej trakcie mężczyźni zaczęli zachowywać się wobec pokrzywdzonego agresywnie i wciągnęli go do klatki schodowej pobliskiego budynku. Wtedy, jak ustalono, doszło do bicia oraz kopania pokrzywdzonego, żądania wydania posiadanych rzeczy i zabrania telefonu komórkowego i kluczyka do samochodu. Następnie napastnicy, co wynika ze zgromadzonych materiałów, żądali od pokrzywdzonego miejsca zaparkowania samochodu. Pokrzywdzony zaprowadził mężczyzn w miejsce, gdzie wcześniej widział policjantów. Po ich zauważeniu, pomimo kierowania wobec niego gróźb, wyrwał się mężczyznom i zawiadomił policjantów o zdarzeniu.
Jednego z napastników, obecnie objętego aktem oskarżenia, zatrzymano, a po przedstawieniu mu zarzutów zastosowano wobec niego dozór policji.
Materiały dotyczące działania pozostałych osób wyłączono do odrębnego postępowania.
Czyn zarzucany oskarżonemu zakwalifikowano jako przestępstwo z art. 280 § 1 kodeksu karnego ( rozbój) zagrożone karą od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.


ZASTĘPCA        
PROKURATORA OKRĘGOWEGO

Janusz  Walczak