Prokuratura Rejonowa w Kaliszu skierowała w dniu 15 kwietnia 2014r. do miejscowego Sądu Rejonowego akt oskarżenia przeciwko 20-letniemu mężczyźnie, podejrzanemu o dokonanie rozboju.
Wymienionemu zarzucono, że w dniu 12 grudnia 2011r., w Kaliszu, podczas dokonywania zakupów w kiosku, zajmującym się sprzedażą wyrobów tytoniowych, rozpylił w kierunku sprzedawczyni gaz pieprzowy doprowadzając ją do stanu bezbronności, po czym zabrał z kasy fiskalnej pieniądze w kwocie blisko 500 zł.


Do opisanego w zarzucie zdarzenia doszło w godzinach wieczornych w dniu 12 grudnia 2011r. Oskarżony, jak ustalono, po zabraniu pieniędzy opuścił kiosk i oddalił się z miejsca zdarzenia.
W ramach prowadzonego wówczas śledztwa nie zdołano ustalić sprawcy czynu i zostało ono umorzone.
W lipcu 2013r. oskarżony zgłosił się do Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu i przyznał się do dokonania powyższego rozboju. Przesłuchany w charakterze podejrzanego opisał on okoliczności zdarzenia. Uwzględniając złożone przez niego oświadczenia śledztwo podjęto.
Powołani w trakcie śledztwa biegli – psychiatrzy stwierdzili, że wymieniony w czasie zdarzenia miał zachowaną poczytalność.
Czyn zarzucany oskarżonemu zakwalifikowano jako przestępstwo z art. 280 § 1 kodeksu karnego (rozbój) zagrożone karą od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.  


ZASTĘPCA
PROKURATORA OKRĘGOWEGO

Janusz  Walczak