Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wlkp. skierowała do miejscowego Sądu Rejonowego akt oskarżenia przeciwko 27 – letniemu mężczyźnie, podejrzanemu o dokonanie rozboju, połączonego z pozbawieniem wolności pokrzywdzonego.
Oskarżonemu zarzucono, że w dniu 14 lipca 2013r. w Antoninie, pow. ostrowski, działając wspólnie ze swoimi znajomymi, bezprawnie pozbawił wolności pokrzywdzonego, po czym dokonał na nim rozboju. W opisie czynu zaznaczono, że oskarżony wspólnie z pozostałymi osobami, po użyciu przemocy polegającej na biciu pięściami po głowie oraz wepchnięciu do wnętrza samochodu m-ki Renault Laguna, wbrew jego woli przewozili go samochodem po duktach leśnych bijąc go w trakcie jazdy rękoma po całym ciele, a następnie po zatrzymaniu samochodu w lesie i użyciu przemocy polegającej na biciu rękoma i kopaniu nogami po głowie, w wyniku czego pokrzywdzony doznał obrażeń ciała m.in. złamania kości czołowej oraz nosa, zabrali mu w celu przywłaszczenia pieniądze w kwocie 200 zł i kartę bankomatową. W dalszej części zarzutu opisano zmuszenie pokrzywdzonego do podania kodu PIN do karty bankomatowej, w wyniku czego oskarżony dokonał wypłaty pieniędzy w kwocie 300 zł, które również zostały przywłaszczone.
Z zebranych materiałów wynika, że oskarżony i jego znajomi poszukiwali w dniu 14 lipca 2013r. pokrzywdzonego, a po uzyskaniu informacji o miejscu gdzie przebywa, na terenie kompleksu leśnego, udali się we wskazane miejsce i po spotkaniu go doszło do zdarzenia opisanego w zarzucie. Następnie, po nim, pokrzywdzony został, jak ustalono, pozostawiony przez napastników w lesie. Po upływie kilku godzin dotarł on na teren lasu ośrodka wypoczynkowego w Antoninie, wezwano wówczas pogotowie ratunkowe i został on przewieziony do szpitala.
Do zatrzymania oskarżonego doszło w dniu 15 lipca 2013r., następnie zostało wobec niego zastosowane tymczasowe aresztowanie, którego trwanie zostało postanowieniem z dnia 14 października 2013r. przedłużone na dalszy okres.
Pozostałych osób biorących udział w zdarzeniu wspólnie z oskarżonym nie zdołano dotychczas zatrzymać.
Oskarżony wcześniej był karany, a obecnie zarzucony mu czyn zakwalifikowano m.in. jako przestępstwo z art. 280 § 1 kodeksu karnego (rozbój) zagrożone od 2 do 12 lat karą pozbawienia wolności.

 

ZASTĘPCA
PROKURATORA OKRĘGOWEGO

Janusz  Walczak