Prokuratura Rejonowa w Krotoszynie prowadzi postępowanie przeciwko 59 latkowi, któremu w oparciu o dokonane ustalenia, w tym zeznania świadków oraz opinię biegłego zarzucono usiłowanie dokonania zabójstwa mieszkanki powiatu krotoszyńskiego.

Jak ustalił prokurator w dniu 6 maja 2019 r. podejrzany wykorzystując, że pokrzywdzona znajdowała się samotnie na podwórzu swojej posesji podbiegł do niej i krzycząc, że „ją udusi i zabije” następnie obiema rękoma działając w zamiarze pozbawienia życia złapał ją za szyję zaciskając na niej palce oraz wciskając kciuku w krtań powodując przy tym trudność w oddychaniu oraz obrażenia ciała w postaci zsinień i zadrapań, lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na interwencję mężczyzny przebywającego w sąsiedztwie.

W oparciu o dokonane ustalenie mężczyźnie przedstawiono zarzut usiłowania zabójstwa oraz dwa kolejne zarzuty dotyczące pokrzywdzonej i jej koleżanki w okresie poprzedzającym zdarzenie z dnia 6 maja 2019 r.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego o czyn z art. 13§1 k.k. w zw art. 148§1 k.k. mężczyzna nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia, w których zakwestionował swój udział w zdarzeniu.

Zarzucane mężczyźnie przestępstwa z uwagi na odpowiadanie w warunkach recydywy kwalifikowanej zagrożone są karą od 12 lat pozbawienia wolności, karą 25 lat pozbawienia wolności lub karą dożywotniego pozbawienia wolności.

Z uwagi na zagrożenie surową karą i obawę matactwa Prokurator wystąpił do Sądu o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, który to wniosek został przez Sąd Rejonowy w Krotoszynie w dniu 8 maja 2019 r. uwzględniony.

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim

Maciej Meler