Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wlkp. nadzoruje śledztwo w sprawie śmierci 65 - letniej kobiety.
W trakcie śledztwa zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci kobiety przedstawiono jej 67 – letniemu mężowi.

 

Zarzucono wymienionemu, że w dniu 3 lutego 2016r. w Sośniach, pow. ostrowski, nieumyślnie doprowadził do śmierci swojej żony, w ten sposób, że „działając w zamiarze przestraszenia jej groźbą spalenia mieszkania” podszedł do niej z odkręconym  kanistrem z benzyną, który w wyniku kopnięcia przez nią upadł na jej nogi, co skutkowało oblaniem jej benzyną , a po  zapaleniu przez nią zapalniczki spowodowało wzniecenie ognia na jej rękach, twarzy i nogach, po czym gasząc powyższy ogień poprzez przyciskanie jej głowy kołdrą doprowadził do „ustania jej czynności życiowych”.
O śmierci żony podejrzany zawiadomił policję. Z uwagi na ujawnione okoliczności wymieniony został następnie przez policję zatrzymany.
Zwłoki kobiety zostały zabezpieczone i przeprowadzono ich sekcję w Katedrze Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Na ciele kobiety, zwłaszcza na twarzy, rękach i tułowiu stwierdzono rany pooparzeniowe. Opinia ostateczna odnośnie przyczyny zgonu zostanie wydana po uzyskaniu wyników dodatkowych badań. W oparciu o protokół sekcji zwłok, przy uwzględnieniu dokonanych ustaleń faktycznych, powołany dodatkowo biegły z zakresu medycyny sądowej podał, iż do śmierci kobiety doszło prawdopodobnie w wyniku przyciskania głowy przy użyciu kołdry.
Mężczyzna przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i opisał przebieg zdarzeń.
Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wlkp. skierowała do miejscowego Sądu Rejonowego wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd powyższy wniosek uwzględnił i zastosował tymczasowe aresztowanie.
Śledztwo jest kontynuowane. Trwają czynności zmierzające do weryfikacji dotychczasowych ustaleń i pełnego wyjaśnienia okoliczności zdarzenia.
 
Czyn zarzucany mężczyźnie zakwalifikowano jako przestępstwo z art. 155 kodeksu karnego (nieumyślne spowodowanie śmierci człowieka) zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.


ZASTĘPCA
PROKURATORA OKRĘGOWEGO

Janusz  Walczak