Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wlkp. skierowała do Sądu Okręgowego w Kaliszu akt oskarżenia przeciwko 38-letniemu mężczyźnie, podejrzanemu o usiłowanie zabójstwa związanego z dokonaniem rozboju.
Wymienionemu zarzucono, że w dniu 2 lutego 2015r. w Ostrowie Wlkp., w należącym do pokrzywdzonego sklepie, pozorując zakup telefonu komórkowego oraz wykorzystując odwrócenie się pokrzywdzonego, zamierzając dokonać kradzieży i działając z „zamiarem ewentualnym” pozbawienia życia, zadał mu trzymanym w ręku „niebezpiecznym narzędziem kończystym w postaci wkrętaka krzyżakowego” dwa uderzenia w tył głowy oraz uderzenie w okolicę oka.

W zarzucie zaznaczono, że w wyniku powyższych uderzeń doszło do spowodowania ran kłutych, a jednocześnie do narażenia pokrzywdzonego na „bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia”. Do realizacji zamierzonych przez oskarżonego celów nie doszło z uwagi na uchylenie się przez pokrzywdzonego przed kolejnym ciosem oraz stawiany przez niego opór. Dodatkowo oskarżonemu zarzucono dokonanie w grudniu 2014r. i styczniu 2015r. na terenie gminy Raszków dwóch kradzieży z włamaniem do pomieszczeń biurowych, z których zabrał bądź usiłował zabrać pieniądze, a także kradzież z włamaniem do samochodu osobowego marki Renault Clio, z którego wnętrza zabrał kamerę, radio i lusterko.
Z dokonanych ustaleń wynika, że oskarżony wcześniej w sklepie, w którym doszło do usiłowania zabójstwa, dokonywał napraw telefonów. W dniu zdarzenia udając się do sklepu, jak ustalono, posiadał opisany w zarzucie wkrętak, a ponadto nóż. Po opisanym zdarzeniu opuścił on sklep i zbiegł.
Do jego zatrzymania doszło, w wyniku działań podjętych przez policję, jeszcze w dniu 2 lutego 2015r. Następnie zostało zastosowane wobec niego tymczasowe aresztowanie.
W trakcie śledztwa został on poddany badaniu przez biegłych psychiatrów. W wydanej opinii biegli stwierdzili, że w czasie zdarzenia miał on w pełni zachowaną poczytalność.
Oskarżony wcześniej był wielokrotnie karany, m.in. za zabójstwo i rozbój.

Czyny zarzucane oskarżonemu zakwalifikowano m.in. jako przestępstwo z art. 148 § 1 kodeksu karnego (zabójstwo-usiłowanie) zagrożone karą od 8 do 15 lat pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności lub dożywotniego pozbawienia wolności.

ZASTĘPCA
PROKURATORA OKRĘGOWEGO

Janusz  Walczak