Prokuratura Rejonowa w Kaliszu zakończyła śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa, przy użyciu broni palnej.
Skierowanym do Sądu Okręgowego w Kaliszu aktem oskarżenia objęto 6 osób. Dwóm mężczyznom, mieszkańcom Kalisza w wieku 42 i 35 lat, zarzucono, że w dniu 31 sierpnia 2013r. w Kolonii Kokanin, gmina Żelazków, na drodze krajowej, usiłowali dokonać zabójstwa w ten sposób, że jadąc samochodem osobowym marki  Peugeot, kierowanym przez jednego z nich, zrównali się z jadącym w tym samym kierunku samochodem osobowym marki Ford Focus, kierowanym przez pokrzywdzonego, po czym drugi z nich oddał w jego kierunku co najmniej 5 strzałów z broni palnej, przy czym zamierzonego celu nie osiągnęli z uwagi na utknięcie wystrzelonych pocisków w konstrukcji samochodu pokrzywdzonego.


Pozostałym czterem oskarżonym, 31-letniej kobiecie i trzem mężczyznom w wieku 23, 31 i 60 lat, zarzucono, że w dniu 15 września 2013r. w Kaliszu, działając wspólnie, w celu wywarcia wpływu na zeznania pokrzywdzonego oraz przesłuchanego w charakterze świadka jego znajomego, grozili im pozbawieniem życia.
Jednemu z oskarżonych o usiłowanie zabójstwa, 42-letniemu, zarzucono ponadto nielegalne posiadanie broni palnej, a także grożenie w okresie od maja do sierpnia 2013r. sześciu osobom pozbawieniem życia.
Do opisanego w zarzucie usiłowania zabójstwa doszło 31 sierpnia 2013r., około godziny 0.30, w czasie jazdy pokrzywdzonego samochodem w kierunku Kalisza, przez Kolonię Kokanin. Z zebranych materiałów wynika, że jeden z oskarżonych oddał w kierunku pokrzywdzonego kilka strzałów z broni palnej, którą trzymał w ręce wysuniętej przez okno z jadącego równolegle samochodu. Po pojawieniu się jadącego z przeciwnego kierunku samochodu pojazd, z którego oddano strzały odjechał. Pokrzywdzony pojechał natychmiast do Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu, gdzie złożył zawiadomienie o zdarzeniu.
Dokonane ustalenia wskazują, iż pomiędzy jednym z oskarżonych a pokrzywdzonym istniał konflikt o charakterze majątkowym. Zarzucane drugiemu z oskarżonych kierowanie gróźb wiązało się natomiast, jak ustalono, z zatargiem z pokrzywdzonymi, którzy prowadzili podobną do niego działalność handlową.
Do zatrzymania pierwszego z podejrzanych o usiłowanie zabójstwa doszło w dniu 31 sierpnia 2013., w godzinach rannych. Następnie w dniu 2 września 2013r. zastosowano wobec niego tymczasowe aresztowanie. Drugi z podejrzanych został zatrzymany 8 kwietnia 2014r., po czym również zastosowano w stosunku do niego tymczasowe aresztowane.
Obaj wskazani oskarżeni zostali poddani badaniom przez biegłych psychiatrów. W wydanych opiniach biegli stwierdzili, że w czasie zdarzenia mieli oni zachowaną poczytalność. Wymienieni byli już wcześniej karani.
Czyny zarzucane oskarżonym zakwalifikowano m.in. jako przestępstwo z art. 148 § 1 kodeksu karnego (zabójstwo-usiłowanie) zagrożone karą od 8 do 15 lat pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności lub karę dożywotniego pozbawienia wolności, a także art. 245 kodeksu karnego (wywieranie wpływu na świadka) zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.


ZASTĘPCA        
PROKURATORA OKRĘGOWEGO

Janusz  Walczak