Prokuratura Rejonowa w Kaliszu prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa 40 – letniego mężczyzny.
Zarzut popełnienia powyższego czynu przedstawiono 53 – letniemu mieszkańcowi gminy Szczytniki. Zarzucono wymienionemu, że w dniu 28 marca 2010r., działając z zamiarem pozbawienia życia pokrzywdzonego oddał w jego kierunku strzały z broni palnej, powodując u niego ranę okolicy szyi związaną m.in. z uszkodzeniem tętnicy szyjnej, co wywołało zagrożenie dla jego życia, lecz do skutku w postaci śmierci nie doszło w wyniku udzielenia pomocy medycznej. Podejrzanemu dodatkowo zarzucono posiadanie bez wymaganego zezwolenia powyższej broni palnej w postaci rewolweru przerobionego z broni gazowej, a także usiłowanie zniszczenia przez podpalenie – bezpośrednio po opisanym usiłowaniu zabójstwa – mieszkania należącego do pokrzywdzonego.
Z dokonanych ustaleń wynika, że pomiędzy podejrzanym a pokrzywdzonym, zamieszkującymi w jednym budynku, istniał długotrwały konflikt. Opisane w zarzucie usiłowanie zabójstwa poprzedziła sprzeczka.
Podejrzany broń użytą do usiłowania zabójstwa po zdarzeniu, jak ustalono, ukrył na terenie zajmowanych zabudowań. Została ona odnaleziona przez policjantów dokonujących przeszukania, Z opinii wydanej przez biegłego wynika, że powyższa broń była „sprawną do użycia bronią palną”, której posiadanie bez zezwolenia jest zabronione.
Do zatrzymania podejrzanego doszło bezpośrednio po zdarzeniu. Znajdował się on wówczas w stanie nietrzeźwości.
Prokurator Rejonowy w Kaliszu w dniu 30 marca 2010r. skierował do miejscowego Sądu Rejonowego wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania. Sąd powyższy wniosek uwzględnił i zastosował tymczasowe aresztowanie.
Zarzucane podejrzanemu usiłowanie zabójstwa zakwalifikowano jako przestępstwo z art. 148 § 2 kodeksu karnego (zabójstwo związane z użyciem broni palnej) zagrożone karą od 12 do 15 lat pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności lub dożywotnim pozbawieniem wolności.