Prokuratura Rejonowa w Kaliszu w dniu 10 maja 2010r. skierowała do miejscowego Sądu Okręgowego akt oskarżenia przeciwko 48- letniemu mężczyźnie, podejrzanemu o usiłowanie zabójstwa swojego znajomego.
Oskarżonemu zarzucono, że w dniu 20 stycznia 2010r. w Kaliszu działając z zamiarem pozbawienia życia zadał pokrzywdzonemu cios nożem kuchennym w brzuch powodując poważne uszkodzenia żył oraz przebicie jelita cienkiego, co spowodowało ciężki uszczerbek na zdrowiu stanowiący „chorobę realnie zagrażającą życiu”. W opisie czynu wskazano, że do realizacji zamiaru oskarżonego nie doszło z uwagi na ucieczkę pokrzywdzonego i udzielanie mu pomocy medycznej.
Do zdarzenia opisanego w zarzucie doszło w mieszkaniu zajmowanym przez znajomego pokrzywdzonego i oskarżonego, w którym wspólnie spożywali oni alkohol. W trakcie powyższego, jak ustalono, oskarżony niespodziewanie zadał pokrzywdzonemu cios nożem w brzuch. Pokrzywdzony zdołał wówczas opuścić mieszkanie i udał się do mieszkającej w sąsiedztwie kobiety, która wezwała pogotowie ratunkowe.
Oskarżony, który jak wyjaśnił od dłuższego czasu spożywał znaczną ilość alkoholu, został poddany badaniu przez biegłych psychiatrów, którzy w wydanej opinii stwierdzili, że w czasie popełnienia zarzucanego mu czynu miał zachowaną poczytalność.
Do zatrzymania podejrzanego doszło bezpośrednio po zdarzeniu, tj. w dniu 20 stycznia 2010r., a od dnia 22 stycznia 2010r. stosowane jest wobec niego tymczasowe aresztowanie.
Czyn zarzucony oskarżonemu zakwalifikowano jako przestępstwo z art. 148 § 1 kodeksu karnego (zabójstwo - usiłowanie) zagrożone karą od 8 do 15 lat pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności lub dożywotnego pozbawienia wolności.