Prokuratura Rejonowa w Jarocinie skierowała w ostatnim okresie akty oskarżenia przeciwko trzem osobom którym zarzucono dopuszczenie się przestępstw znęcania się nad psami.
W oparciu o dokonane ustalenia w jednej ze spraw Prokurator zarzucił 41 letniej mieszkance powiatu jarocińskiego, że w dniu 8 kwietnia 2018 r. zabiła dwa szczenięta poprzez uderzanie ich głowami o drewniany element toalety zewnętrznej, a następnie wrzuciła je do otworu kloacznego.


W innym postępowaniu do Sądu Rejonowego w Jarocinie skierowany został akt oskarżenia w którym Prokurator zarzucił 27 letniej kobiecie i 30 letniemu mężczyźnie, znęcanie się nad dwoma psami rasy amstaf oraz rasy mieszanej poprzez utrzymywanie ich w warunkach rażącego zaniedbania i niechlujstwa, nie zapewnianiu dostępu do odpowiedniej ilości pokarmu oraz wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby gatunku co zagrażało zdrowiu tych zwierząt.
W obydwu sprawach trwa oczekiwanie na wyznaczenie terminu rozpraw.
Podkreślić ubocznie należy, że od 19 kwietnia 2018 r. obowiązują znowelizowane przepisy ustawy o ochronie zwierząt podwyższające kary za nieuzasadnione ustawowo zabijanie zwierząt i za znęcanie się nad nimi z dwóch do trzech lat pozbawienia wolności. W przypadku ustalenia, że czyny te dokonywane są ze szczególnym okrucieństwem, maksymalny wymiar kary wynosi może nawet 5 lat pozbawienia wolności.
Wobec sprawców, dopuszczających się czynów zabronionych związane ze znęcaniem się nad zwierzętami orzeczona zostaje zgodnie z nowelizacją obligatoryjnie nawiązka której wysokość wynosić może od 1000 zł do nawet 100.000 zł.
Orzeczona kwota nawiązki przekazywana jest na cel związany z ochroną zwierząt.


Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim
Maciej Meler