Prokuratura Rejonowa w Kaliszu skierowała akt oskarżenia przeciwko dwóm mieszkańcom Kalisza w wieku 45 i 36 lat podejrzanym o propagowanie ustroju faszystowskiego.
W oparciu o zgromadzony materiał dowodowy oraz analizę orzecznictwa Sądu Najwyższego w podobnych sprawach Prokurator zarzucił obu mężczyznom, że w nocy z w dniu 16 września 2017 r. w Kaliszu działając wspólnie i w porozumieniu w miejscu publicznym i przed innymi osobami publicznie propagowali ustrój faszystowski poprzez wykonywanie gestu wyciągnięte ręki, tzw „hitlerowskiego pozdrowienia”.  


36 latkowi zarzucono ponadto, że w okresie pomiędzy 16 a 22 września 2017 r. publicznie propagował ustrój faszystowski, w ten sposób, że na swoim profilu w jednym z portali internetowych dostępnym dla nieograniczonej liczby osób umieścił jako zdjęcie profilowe zdjęcie na którym wraz z innymi osobami publicznie propagowali ustrój faszystowski poprzez wykonywanie gestu wyciągnięte ręki, tzw „hitlerowskiego pozdrowienia”.  
Przesłuchani w charakterze podejrzanych, mężczyźni nie przyznali się do zarzucanych im czynów i wskazali, że przedmiotowe zdjęcie wykonano po zakończeniu z jednej imprez sportowych, zaprzeczyli również aby ich celem było propagowanie ustroju faszystowskiego.
Występek z art. 256 kodeksu karnego zarzucany mężczyznom zagrożony jest karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
W sprawie obecnie trwa oczekiwanie na wyznaczenie terminu celem rozpoznania aktu oskarżenia przez Sąd Rejonowy w Kaliszu.


Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim
Maciej Meler