Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wlkp. w dniu 9 marca 2012r. skierowała do Sądu Okręgowego w Kaliszu akt oskarżenia przeciwko 43 – letniemu mężczyźnie, podejrzanemu o dokonanie rozboju przy użyciu noża.

Oskarżonemu zarzucono, że w dniu 26 grudnia 2011r. w Ostrowie Wlkp. zażądał od pokrzywdzonego wydania metalowej bransolety, a po odmowie jej przekazania grożąc wyciągniętym nożem zażądał od niego wydania posiadanych pieniędzy, po czym zabrał mu pieniądze w kwocie 10 zł.


Z zebranych materiałów wynika, że do opisanego zdarzenia doszło około godziny 400 na ulicy w centrum miasta w pobliżu sklepu spożywczego. Wówczas, jak ustalono, oskarżony, będący w stanie nietrzeźwości, zaczepił pokrzywdzonego, po czym zażądał od niego, grożąc nożem, wydania pieniędzy.
Po wydaniu pieniędzy pokrzywdzony udał się za podejrzanym, a jednocześnie zawiadomił o zdarzeniu policję. W wyniku działań podjętych przez policję nastąpiło wkrótce zatrzymanie pokrzywdzonego.
W trakcie śledztwa podejrzany został poddany badaniu przez biegłych psychiatrów. W wydanej opinii stwierdzili oni, że wymieniony w czasie zdarzenia miał zachowaną poczytalność.
Wobec podejrzanego w dniu 28 grudnia 2011r. zastosowano tymczasowe aresztowanie. Wcześniej był on wielokrotnie karany i zarzucanego mu obecnie czynu dopuścił się w warunkach recydywy specjalnej podstawowej.
Czyn zarzucany oskarżonemu zakwalifikowano jako przestępstwo z art. 280 § 2 kodeksu karnego (rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia) zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności